Шалені знижки на європейські акумуляторні батареї EXIDE(Німеччина), 7Stars(Польща), Makelsan(Туреччина) - тільки 10 днів !
UA | RU

Время работы
м. Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів
чекаємо Вас в наших магазинах!
м. Київпроспект Повітрофлотський, 55
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Київпроспект Миру, 6
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Харківпр-т Героїв Харкова 10/12
Пн-Пт: 09:00-16:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Дніпропроспект Б.Хмельницького, 15
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Одесаул. Разумовская, 17
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Львіввул. Зелена, 53
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
Сравнение
Время работы
м. Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів
чекаємо Вас в наших магазинах!
м. Київпроспект Повітрофлотський, 55
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Київпроспект Миру, 6
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Харківпр-т Героїв Харкова 10/12
Пн-Пт: 09:00-16:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Дніпропроспект Б.Хмельницького, 15
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Одесаул. Разумовская, 17
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Львіввул. Зелена, 53
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной

Як правильно вибрати акумулятор?

Час прочитання: 5 мин
Дата публікації: 31-01-2023
Рейтинг статті: (158)

Гелеві акумуляторы

У багатьох сферах акумулятори без перебільшення є ще головним болем. За їх умовами експлуатації та станом постійно треба стежити, обслуговувати, періодично змінювати після закінчення терміну служби. Як правило, міняти батарею доводиться раніше, ніж передбачає виробник, що теж не тішить. Причиною цього може бути як недотримання вимог експлуатації, так і просто неправильно підібрана модель АКБ.

Пересічний користувач непогано знайомий зі свинцево-кислотними акумуляторами через їхню експлуатацію в автомобільній галузі. Також своє застосування вони виявили і в системах резервного електроживлення. Щоправда, тут використовуються не традиційні свинцеві АКБ із рідким електролітом, а гелеві.

Гелевий акумулятор добре справляється з циклічним навантаженням, проте є дещо "капризним" в експлуатації. Бажано знати, як правильно вибрати акумулятор гелю, щоб він прослужив дійсно довго і безвідмовно, як запевняють самі виробники.

Маркування акумулятора гелю

Типи гелевих акумуляторів

Очевидно, що поняття "гелевий акумулятор" походить від свинцево-кислотних батарей, створених за технологією GEL. Це досить цікава технологія, за якою електроліт сильно загущений, а акумулятор за властивостями фактично стає сухим. Тут є все що потрібно для експлуатації в будь-якому режимі: несприйнятливість до трясок і вібрацій, відсутність виділень, циклічний ресурс, що виріс, переносимість глибоких розрядів. Такі акумулятори мають аналог (який був розроблений набагато раніше) - тип AGM (absorbent glass mat).

Батареї типу AGM за своїми властивостями теж є сухими АКБ, проте досягнуто це іншим способом. Електроліт у таких акумуляторах все ще рідкий, проте він знаходиться не у вільному вигляді, а в абсорбованому сепараторами зі скловолоконного матеріалу. Як результат – аналогічні класу GEL властивості. Спочатку AGM акумулятори почали зараховувати до гелевих як маркетинговий прийом, проте зараз таке позначення стало звичним. Тому коли говорять "тяговий гелевий акумулятор", часто мають на увазі як GEL, і AGM. Не варто критично ставитись до цього навмисного припущення.

Дрібних відмінностей між AGM та GEL, плюсів та мінусів кожного підходу можна виділити багато, проте найбільш значними можна вважати циклічний ресурс та чутливість до якості заряду. Акумулятори AGM більш чутливі до перезарядів, ніж традиційні аналоги, але менш чутливі, ніж GEL. Якщо акумулятор з абсорбованим електролітом у разі перезаряду і, як наслідок, кипіння електроліту просто випустить надлишковий тиск через запобіжні клапани, то GEL АКБ може здутися і повністю вийти з ладу. Але така вада компенсується тривалим ресурсом роботи. Якщо експлуатувати GEL акумулятор правильно, він може прослужити до 10 років і більше 1000 циклів із високим ступенем DOD (глибини розряду).

Коли ми говоримо про різницю у термінах служби, важливо знати ціну. Знаючи, скільки коштує гелевий акумулятор, можна порівняти ціну з ресурсом роботи та прийняти рішення щодо доцільності покупки. Добре, що насправді гелеві акумулятори мають невисоку ціну. Як правило, GEL трохи дорожчий за AGM, але це компенсується тривалим ресурсом.

Яскравий приклад, коли варто дивитись у перспективу, а не на миттєву економію – літієві АКБ. LiFePO4 елементи набагато дорожчі за свинцево-кислотні, проте їх ресурс може бути вищим у 5 разів, у зв'язку з чим така покупка вигідніша.

Гелевий акумулятор

Вибір акумулятора гелю

Якщо Вам потрібен тяговий гелевий акумулятор для резервного живлення або інших цілей, рекомендуємо все ж таки дещо абстрагуватися від конкретного типу (GEL або AGM), а дивитися безпосередньо на характеристики конкретної моделі. Однак між моделями в рамках однієї технології можуть бути радикальні відмінності через різні за якістю і складом компонентів.

Серед базових характеристик, куди обов'язково варто звертати увагу, можна назвати такі:

  • Напруга. Тут коментарі зайві. Акумулятор за номінальною напругою має відповідати вимогам навантаження.
  • Місткість. Чим більша ємність – тим краще. Однак є низка обмежень, через які не можна просто так взяти та підключити джерело живлення або збирання надмірної ємності. Перше обмеження – це простір. Якщо, наприклад, ДБЖ із зовнішнім підключенням дозволяє поряд встановити значну АКБ на пару сотень ампер-годин, то в багатьох інших випадках користувач скований розмірами вбудованих осередків або необхідністю легкого перенесення акумулятора. Якщо обмежень за масою та габаритами немає, підбирати ємність слід таким чином, щоб максимальний струм зарядного пристрою в амперах не був меншим за 5-10% від ємності в ампер-годинниках.
  • Параметри заряду. Виробник завжди відображає інформацію про допустимий струм і напругу заряду на бирці акумулятора або в мануалі. Варто звертати увагу, що залежно від способу експлуатації АКБ (буферний або циклічний режим) допустима напруга значно відрізняється. Якщо АКБ потрібна для ДБЖ або іншого пристрою з вбудованим ЗУ, рекомендується спершу вивчити параметри цього ЗУ, щоб відштовхуватися від них у виборі акумулятора.
  • Тип та розташування клем. І хоча практично завжди є можливість, як то кажуть, “приколгоспити” акумулятор до будь-чого незалежно від типу клем, у деяких випадках на це варто звертати увагу.

Крім перелічених вище параметрів рекомендуємо попередньо ознайомитися з характеристиками у мануалі від виробника. Там зазвичай показані графіки, що відображають залежність одних параметрів (наприклад циклічний ресурс) від інших (наприклад температури). Дані графіки слід порівняти з передбачуваними умовами експлуатації та підібрати ту модель, яка під них найкраще адаптована.

Маркування акумулятора гелю

Рейтинг статті: Як правильно вибрати акумулятор?Як правильно вибрати акумулятор?Як правильно вибрати акумулятор?Як правильно вибрати акумулятор?Як правильно вибрати акумулятор? (158)

Ваша оцінка:

Залишити відгук / Задати питання
 
Корисні статті на тему
Показати все