Перепади напруги нерідко спричиняють некоректне функціонування приладів, а сильні стрибки виводять побутову техніку з ладу. Багато хто сумнівається, чи потрібен стабілізатор напруги в квартиру, адже в деяких випадках може врятувати реле. Наші експерти докладно розповіли, у яких випадках знадобиться стабілізуючий пристрій та як його правильно вибрати.
Для чого потрібний стабілізатор напруги
Старі системи електропостачання часто стають причиною плаваючої напруги. Найменший стрибок електроенергії може призвести до виходу з експлуатації техніки, сумарна вартість якої становить десятки тисяч гривень.
Запобігти подібним ситуаціям допомагає стабілізатор напруги – надійний електроприлад для захисту техніки від перепадів напруги, різних аварійних ситуацій. Система керування постійно стежить за рівнем вхідної напруги. Якщо фіксується підвищення чи зниження, то силова частина миттєво його нормалізує.
Тепер ви розумієте, для чого потрібен стабілізатор напруги, але залишається визначити, чи він вам потрібний. Якщо використовуєте багато чутливої побутової техніки та електроніки, рекомендуємо купити собі цей пристрій, оскільки один кидок електроенергії може призвести до моментальної поломки. Скористатися гарантією від виробника не вдасться, тому що вихід за межі стандартних 220В більше 10% підпадає під пункт «недотримання вимог експлуатації».
Для яких приладів потрібен стабілізатор напруги
У деяких видах техніки є спеціальна система, яка дає можливість спокійно переносити серйозні відхилення напруги. До неї належать сучасні телевізори, комп'ютери, холодильники, світлодіодні лампи. Подібний функціонал є і у різних пристроїв активного навантаження, у тому числі електричних чайників, електроплит, сушарок для взуття, обігрівачів.
Тепер розберемо, які електроприлади найчутливіші до стрибків напруги:
- Стародавні телевізори. Якщо його випущено до 1985 року, то найменший стрибок загрожує зміною розміру растру та яскравості зображення.
- Старий холодильник. На відміну від стародавніх телевізорів, старі холодильники зустрічаються набагато частіше. При значенні 180В і нижче двигун починає гудіти та перегріватися.
- Кондиціонери та пилососи. Найменша зміна стандартного значення призводить до збільшення використовуваного струму та нагрівання обмотки. Якщо теплове реле спрацює, пристрій почне працювати на мінімальній потужності, якщо ні, тоді доведеться зіткнутися із сильним перегріванням та поломкою.
- Лампи. Люмінесцентні та енергозберігаючі можуть просто не запалитись. А лампи розжарювання сильно змінюють яскравість, наприклад, зниження напруги на 22В може призвести до втрати 25%.
- Мікрохвильові печі. Навіть при невеликому зниженні напруги мікрохвильова піч працює неймовірно повільно.
- Пральні машини. Якщо у новій пральні стандартне значення впаде до критичного рівня, контролер моментально зупинить програму прання та видасть відповідну помилку. Якщо таке станеться у старих моделях, тоді згорить двигун.
- Модернізований бойлер. У сучасних моделях багато електроніки, тому вони просто відключаються, якщо напруга виходить за допустимі межі.
Деякі люди повністю відмовляються від придбання нормалізатора. У такому разі навіть поодинокі стрибки стануть причиною падіння якості та зменшення терміну служби. А регулярні перепади швидко виведуть обладнання з ладу. Набагато безпечніше та економніше один раз купити стабілізатор напруги, ніж регулярно купувати нову техніку та їздити по сервісах.
Які є типи стабілізаторів напруги
Є різноманітні способи автоматичного регулювання електричного сигналу, які відрізняються за швидкістю та точності нівелювання мережевих перепадів, просадок, перенапруги. На українському ринку найбільш потрібні такі типи стабілізаторів напруги:
- Електромеханічні (сервопривідні). При порушенні стандартного значення сервопривід починає переміщати струмознімальний механізм обмотування автотрансформатора. Вони коштують відносно недорого, проте відрізняються високою точністю і плавністю регулювання. До недоліків відноситься низька швидкість реакції, що неприпустимо в особливо нестабільних мережах, і обов'язкове технічне обслуговування раз на 12-16 місяців.
- Релейні. Якщо плата управління фіксує стрибок або просідання, то силове реле стабілізатора підключає потрібний сегмент трансформаторної обмотки для нормалізації напруги. До переваг належить невисока вартість та відсутність обов'язкового охолодження. Однак характерне клацання може завдавати дискомфорту.
- Електронні. При виявленні відхилення параметрів мережі, мікропроцесор активізує силовий ключ, який підключає потрібну обмотку трансформатора для отримання номінального значення вихідної напруги. Вони компактні, надійні і видають трохи шуму, але дорожче за ціною.
- Інверторні. Засновані на технології подвійного перетворення енергії, тобто вхідна нестабільна напруга спочатку випрямляється та накопичується в конденсаторі, а вже потім переводиться назад у змінну з потрібними значеннями. Вони невеликі, практично безшумні, здійснюють стабілізацію з максимальною точністю, мають повний набір електронних захистів, вони найдорожчі.
Якщо не знаєте, який вибрати стабілізатор напруги у квартиру, рекомендуємо релейний варіант. Недорогий електроприлад швидко здійснює захист від різких коливань, а повна відсутність спотворень вхідного синуса особливо сподобається людям із підвищеними вимогами до якості відтворення звуку. Якщо клацання при комутації доставляє дискомфорт, зверніть увагу на надійні та безшумні електронні стабілізатори.
Як вибрати стабілізатор напруги у квартиру
При виборі електроприладу необхідно в першу чергу дивитися на характеристики конкретної моделі та її функціональні особливості, а потім – на виробника. Саме тому ми вирішили розповісти, за якими параметрами підбирати стабілізатор у квартиру:
- Тип електромережі. У квартирах найчастіше електроживлення здійснюється через однофазну мережу.
- Потужність. Для її розрахунку складіть номінальні потужності всієї вашої техніки, яку плануєте вмикати одночасно. Потім визначте прилад з найбільшою пусковою потужністю, і візьміть до уваги саме пускову.
- Точність. Для стабілізуючого пристрою важливу роль відіграє максимальне відхилення вихідної напруги від стандартного значення. У сучасних дорогих моделях відхилення відбувається максимум на 0,5-1%, у бюджетних приладах показник варіюється від 2% до 7%.
- Спосіб монтажу. Для моделей побутового призначення є два типи монтажу – настінний та поличковий. Найбільшою популярністю користуються стаціонарні настінні стабілізатори, які займають щонайменше вільного місця.
В інтернет-магазині Voltmarket є зручні фільтри, що дозволяють швидко знайти потрібний варіант за вищеописаними критеріями, виробником та вартістю. Для всієї квартири ідеально підходять однофазні релейні чи електронні стабілізатори з потужністю 7-9 кВт. Якщо виникають труднощі з вибором стабілізуючого пристрою, краще звернутися до служби підтримки, зателефонувавши за номером телефону або написавши через форму зворотного зв'язку.