0
Проводятся планові роботи по сайту, можливі тимчасові перебої в роботі, помилки на сторінках. Приносимо вибачення за незручності. 
Меню
icon
м. Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів
чекаємо на Вас у наших магазинах!
м. Київ, пр-т Миру, 6
Пн-Пт - з 10:00 до 19:00 , Сб-Нд - вихідний,
м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 55
Пн-Пт - з 10:00 до 19:00 , Сб-Нд - вихідний,
м. Дніпро, пр-т Богдана Хмельницького, 15
Пн-Пт - з 09:00 до 18:00 , Сб - з 10:00 до 13:00 , Нд - вихідний,
м.Харків, пр-т Героїв Харкова 10/12
Пн-Пт - з 09:00 до 16:00, , Сб - з 10:00 до 13:00 , Нд - вихідний,
м. Одеса, вул. Розумовська, 17.
Пн-Пт - з 09:00 до 18:00, , Сб - з 10:00 до 13:00 , Нд - вихідний,
м. Львів, вул. Зелена, 53
Пн-Пт - з 09:00 до 18:00, , Сб - вихідний, , Нд - вихідний,
0 Список порівняння 0 Список бажань
Каталог
RU UA
Головна
Кошик 0
Обране

Як із безперебійника зробити стабілізатор напруги?

Время прочтения: 5 мин
Дата публікації: 2022-02-18
Рейтинг статті: 

Стабілізатор

Напруга в мережі живлення постійно коливається, і з цим нічого не вдієш: занадто багато факторів впливають на стабільність електромережі. Вирішенням проблеми є встановлення захисту, найчастіше – стабілізатора. Стабілізатор напруги дозволяє компенсувати просідання та сплески в мережі, видаючи на виході максимально близьку до 220В (для однієї фази) напругу. Більш досконалий захист є джерелами безперебійного харчування. Вони, крім іншого, забезпечують безперервну роботу електроустаткування при короткочасних глибоких просіданнях та повному знеструмленні мережі.

Нерідко користувачі, маючи на руках ДБЖ, цікавляться, як із безперебійника зробити стабілізатор напруги. Ми розглянемо можливість використання джерела безперебійного живлення як стабілізатора без втручання у схему.

Обрати стабілізатор напруги для дому

Види безперебійників

Насамперед слід розглянути види сучасних ДБЖ, щоб розібратися, які з них можуть працювати як стабілізатор "з коробки", а які - ні.

ДБЖ типу OFF-LINE відкидаємо відразу. Дані безперебійники є автоматичним перемикачем навантаження на резервний ланцюг. Він має два стани: робота від мережі та робота від інвертора. Перший режим активний доти, доки вхідна напруга перебуває у певному допуску (наприклад 160-250В). У разі порушення робочого діапазону автоматика комутує споживача на резервний ланцюг. Жодної взаємодії з мережевою напругою тут не відбувається, а значить використовувати OFF-LINE ДБЖ як стабілізатор не вийде.

Лінійно-інтерактивні безперебійники вже цікавіші. Робота пристроїв цього типу аналогічна OFF-LINE за одним важливим винятком: під час роботи від мережі вхідний сигнал стабілізується. За це відповідає простий ступінчастий стабілізатор. Як правило, його точність не висока (10% - відповідає бюджетним стабілізаторам), а робочий діапазон - найстандартніший.

Найцікавішими ДБЖ є пристрої on-line. Тут стабілізатора немає, проте корекція вхідного сигналу здійснюється за рахунок подвійного перетворення. Ланцюг "AC-DC-AC" дозволяє з будь-якого за якістю сигналу отримати еталонний постійний струм, після чого інвертувати його в синусоїдальний сигнал 220В. Як правило, джерела безперебійного живлення on-line встановлюються для серверів та затребуваних промислових установок. У побуті їх використовують нечасто.

Навіщо робити стабілізатор з ДБЖ

Кожен має свої потреби та відповідати за всіх неможливо. Якщо одній людині ідея використовувати ДБЖ у ролі стабілізатора напруги здається божевільною, іншій вона може здатися цікавою у його ситуації. Як правило, ідея використовувати ДБЖ як стабілізатор виникає тоді, коли на руки потрапляє, скажімо, списаний організацією прилад, а купувати для нього акумулятори немає потреби, ні бажання.

Отже, чи можна запустити безперебійник у режимі стабілізатора напруги? Так, але не будь-хто. Якщо ми говоримо про лінійно-інтерактивні джерела безперебійного живлення, то вони часто мають функцію роботи без акумулятора. У такому разі при знеструмленні мережі ДБЖ буде просто відключатися через відсутність АКБ. І тоді ідея поставити безгоспний ДБЖ захищати умовний комп'ютер не здається такою вже дурною. Інше питання, що для комп'ютера та значної частини техніки такий захист може виявитися марним.

Завдяки імпульсним блокам живлення техніка може безпечно працювати в широкому діапазоні напруг, і тут більш важливою є не стабілізація, а захист від високовольтних імпульсів, нормоване відключення та інші параметри.

А що щодо "онлайнових" ДБЖ? Вони значно рідше можуть працювати без акумуляторів. Враховуючи, що безперебійники on-line робляться для професійних завдань, їхня автоматика може просто не дозволити запуск без АКБ, видаючи помилку. В іншому випадку Ви отримаєте ідеальну за якістю напругу у всьому робочому діапазоні, що не передбачає використання акумулятора.

Якщо ж безперебійник із коробки не має функції роботи як стабілізатора, досягти свого можна шляхом модифікації схеми. Описувати цей процес немає сенсу, оскільки фахівець і так знає, що робити, а якщо відповідних знань немає - лізти всередину з паяльником вкрай не рекомендується.

ДБЖ зсередини

Чи є сенс використовувати ДБЖ у ролі стабілізатора

Ситуації бувають різні, і якщо в руки потрапило безхазяйне джерело безперебійного живлення, то його можна підключити "стабілізувати", але краще використовувати його за призначенням з акумулятором.

Якщо Вам справді потрібний захист від перепадів напруги, краще доглянути собі окремий стабілізатор напруги. Стабілізатор перевершуватиме ДБЖ за багатьма параметрами:

  • Більш висока точність та робочий діапазон стабілізації, ніж у більшості лінійно-інтерактивних ДБЖ;
  • За невисоку ціну можна купити потужний стабілізатор для цілої квартири, коли як ДБЖ за ту саму вартість вистачить хіба що на 1-2 електроприлади;
  • У порівнянні зі старим безперебійником (іншу ситуацію експлуатації ДБЖ як стабілізатор уявити важко), стабілізатор буде куди надійнішим і оснащений великою кількістю специфічних захисних функцій;
  • Стабілізатор значно ергономічніший. По-перше, корпус буде компактнішим за рахунок відсутності зайвих елементів для безперебійного живлення. По-друге, органи індикації та управління будуть пов'язані лише зі стабілізацією.

Робимо висновки

Якщо Ви маєте джерело безперебійного живлення, використовуйте його за призначенням. Якщо використовувати його як стабілізатор просто тому, що завалявся зайвий прилад - користь від такого рішення вкрай сумнівна, враховуючи не найвидатніші характеристики вбудованих стабілізаторів. А якщо потрібний якісний захист від перепадів напруги, хороший стабілізатор забезпечить її за демократичну ціну і без будь-яких "милиць".

Обрати стабілізатор напруги для дому

Рейтинг статьи: (485)

Ваша оценка: 
Написати відгук / Задати питання
Оцінка:
Зворотний зв’язок
Telegram opt.zakaz@voltmarket.ua
Замовити дзвінок
Контакти