Персональний комп'ютер – це невід'ємна частина життя практично будь-якої сучасної людини. ПК є скрізь: у квартирах та будинках мешканців України, в офісах, на підприємствах. Незважаючи на розвиток мобільних гаджетів, до яких можна віднести ноутбуки та планшети, стаціонарний комп'ютер залишається вкрай затребуваним, причому у всіх сферах діяльності. Обмежений розмір дисплея, відносно невисока потужність – принаймні через ці причини ноутбук не може замінити стаціонарну систему навіть незважаючи на можливість деякий час працювати автономно. Відсутність такої можливості у ПК є його основним та досить серйозним недоліком. Багато жителів Києва, Харкова, Дніпра, Одеси та інших міст нашої країни нерідко мають проблеми зі стабільністю електропостачання: то напруга скаче, то її взагалі немає. ПК – це той випадок, коли навіть звичайне раптове відключення у зв'язку з просіданням або знеструмленням мережі може завдати серйозної шкоди через незбережені дані в ході здійснення будь-якої діяльності. Можна намагатися буквально кожні 5 хвилин зберігати дані в процесі роботи, а можна просто убезпечити систему від нестабільного електроживлення та забезпечити її автономність протягом певного часу. Ось навіщо потрібен ДБЖ. У магазині електротехніки «Вольтмаркет» є велика різноманітність безперебійників для комп'ютера, які можна замовити з швидкою доставкою по всій Україні.
Давайте ближче розглянемо, навіщо потрібен безперебійник для комп'ютера і яким критеріям вибору він повинен відповідати, щоб забезпечити високий рівень безпеки, і заощадити кошти на придбанні моделі з непотрібним набором параметрів.
Причини встановлення безперебійника для комп'ютера
Вище ми коротко відповіли питанням, навіщо потрібен комп'ютерний ДБЖ. Забезпечення безперервної роботи у разі знеструмлення мережі – його головне завдання. Тим не менш, безперебійник також виконує роль захисту від перепадів напруги. Незважаючи на те, що для комп'ютера не властива чутливість до мережних коливань, вони можуть завдати серйозної шкоди. Причиною несприйнятливості до сильних перепадів напруги є імпульсний блок живлення, який є невід'ємною частиною будь-якої сучасної електроніки. Електроніка працює від постійного струму певного номіналу напруги, тому на вході завжди встановлюється блок живлення, що здійснює відповідне перетворення напруги. У випадку з монітором це, швидше за все, буде 220V AC – 19V DC, у випадку із системним блоком – 220V AC -1.5V, 5V, 12V DC.
Блок живлення може працювати в широкому діапазоні вхідної напруги, видаючи стабільний вихід. У разі порушення робочого діапазону відбудеться або звичайне відключення, або спрацьовування захисту (за високою напругою захищає варистор, струмом – запобіжник). Тим не менш, чимало жителів України, судячи з відгуків, звертаються до сервісу або просто змінюють комплектуючі, які постраждали від стрибка напруги мережі, незважаючи на наявність захисту на вході блоку живлення. Таким чином, безперебійник для комп'ютера – це важливий захисний пристрій, який не дозволить нестабільній мережі будь-яким чином вплинути на роботу та справність Вашої системи. Високій популярності даної категорії ДБЖ також сприяє доступна ціна. Причини такого ціноутворення та характеристики безперебійників для комп'ютера ми розглянемо далі.
Конструкція ДБЖ
Стандартний ДБЖ виглядає досить просто. Щоб повністю автоматично забезпечувати захист та автономне живлення споживача, потрібні лише три елементи, які працюють спільно завдяки схемі управління на мікроконтролері:
Щоб працювати автономно, потрібний акумулятор безперебійнику для комп'ютера. Найчастіше, звичайно, використовується не одна батарея, а збирання з'єднаних паралельно або послідовно акумуляторів. В ДБЖ найчастіше застосовуються тягові гелеві акумулятори. АКБ даного типу, по суті, є свинцево-кислотними батареями, в яких електроліт має відмінну від рідкої форму вмісту (в гелеподібній формі в АКБ класу GEL, і в абсорбованому вигляді в АКБ класу AGM). Також може відрізнятись склад свинцевих пластин. Наприклад, набирають популярності карбонові акумулятори, що характеризуються додаванням вуглецю до складу пластин.
Що це таке і навіщо потрібен цей функціональний елемент? Все дуже просто. З клем акумуляторних батарей знімається постійний струм певного номіналу (найчастіше 12В). Ні комп'ютер, ні будь-яка інша техніка не працюватиме при подачі на вхід від АКБ. Дане напруження слід перетворити на 220В, і робить це саме інвертор. Сам по собі інвертор – це перетворювач, який перетворює постійний струм на змінний зі зміною номіналу напруги. Він є невід'ємною частиною будь-якого ДБЖ, у тому числі безперебійників для комп'ютера.
Під час автономної роботи інвертор витрачає заряд акумуляторних батарей. Після цього АКБ потрібно зарядити. За це відповідає вбудований зарядний пристрій.
Як бачите, ДБЖ складається як мінімум із трьох окремих пристроїв, що працюють спільно. Це той мінімум, який необхідний для автоматичного режиму роботи. ДБЖ з цим набором складових компонентів називається OFF-LINE. Дані безперебійники або пропускають мережну напругу в транзитному режимі, або переходять на режим роботи від АКБ, якщо номінал напруги не відповідає певному діапазону. Найчастіше такі ДБЖ використовуються для казанів. Їхні лінійно-інтерактивні аналоги відрізняються наявністю в ланцюгу стабілізатора напруги, який активний при роботі приладу в мережевому режимі. Безперебійники для комп'ютера відносяться до класу Line-interactive і далі ми розглянемо чому. Останнім класом ДБЖ є ON-LINE. Це професійні безперебійники, які працюють на принципі подвійного перетворення електричного сигналу. Вони ніколи не використовуються для ПК через високу ціну та зайві можливості.
Характеристики безперебійника для комп'ютера
Ми вже розглянули, для чого потрібний безперебійник і які конструкції ДБЖ існують на ринку України. Тепер час проаналізувати, чому саме лінійно-інтерактивні безперебійники використовуються для комп'ютера і які характеристики вони, при цьому, мають.
Безперебійник для комп'ютера повинен відповідати двом основним вимогам. Перше – це наявність вбудованих акумуляторів. Комп'ютерний стіл – це не котельня та не технічні приміщення, де можна встановити блок зовнішніх акумуляторів. До того ж, нагадаємо, безперебійник для комп'ютера повинен забезпечувати час автономної роботи, якого вистачить для збереження даних та вимкнення системи, з чим чудово впорається ДБЖ з парою вбудованих батарей невисокої ємності. Друга вимога – це форма вихідного сигналу під час роботи у автономному режимі. Якщо бути точніше, то будь-які вимоги з погляду форми сигналу відсутні. Інвертор ДБЖ може видавати сигнал або правильної або модифікованої форми. Якщо комп'ютер не вимагає правильної форми напруги, то навіщо потрібен дорожчий безперебійник, що забезпечує чистий сигнал? Набагато вигідніше встановити ДБЖ, який коштує набагато дешевше та видає напругу модифікованої форми. Блок живлення системного блоку, монітора та будь-якої іншої електроніки просто не відчує різниці, у зв'язку з чим переплачувати за правильний синус просто безглуздо.
Вище ми згадали, що безперебійник для комп'ютера – це line-interactive ДБЖ, а не OFF-LINE чи ON-LINE. Все це тому, що тільки серед лінійно-інтерактивних безперебійників є доступні кожному моделі з інвертором, що видає модифікований синус. ДБЖ OFF-LINE і ON-LINE завжди видають синусоїдальний сигнал, у зв'язку з чим їх ціна значно вища. Для чого потрібний дорогий безперебійник для комп'ютера, якщо можна купити модель вдвічі дешевшу, а імпульсний блок живлення просто не відчує різниці? Відгуки покупців підтверджують цю думку. Тільки в тих випадках, якщо Вам потрібен ДБЖ для котла та іншої чутливої техніки, рекомендується встановити безперебійник із правильною синусоїдою на виході. Таким чином, можна зробити висновок, що, зважаючи на невибагливість комп'ютера до характеристик електричного сигналу, підійде будь-який ДБЖ, проте куди вигідніше купити модель з модифікованим синусом і вбудованими акумуляторами, ніж переплачувати за функціонал, що не використовується.
Крім форми вихідного сигналу та автономності, Вам слід визначитися з потужністю безперебійника для комп'ютера. Мінімум, що треба для роботи – це системний блок із підключеними до нього пристроями введення та монітор. Відповідно, безперебійник для комп'ютера повинен видавати потужність, що відповідає сумі потужностей блоку живлення системного блоку та монітора. Зазвичай рекомендується встановлювати ДБЖ на 20-30% потужніший від потенційного споживача, проте блок живлення комп'ютера, якщо по-хорошому, спочатку підбирається з значним запасом, так що турбуватися нема про що. Вся решта периферії, будь то аудіосистема, принтер та інші пристрої, підключаються в мережевий фільтр, минаючи безперебійник для комп'ютера, тому що їх функціонування не є критично важливим. Вибір потужності безперебійника для комп'ютера вкрай простий завдяки тому, що виробники випускають цілі лінійки однакових ДБЖ, що відрізняються лише потужністю. У Вас проста офісна система? Придивіться до Pulsar EcoLine 600 LED на 0.6 кВа. Потрібний захист потужної ігрової чи робочої станції? Є вдвічі потужніший аналог у вигляді Pulsar EcoLine 1200 LED на 1.2 кВа. І такий підхід актуальний практично для будь-якої серії ДБЖ. Якими б не були Ваші потреби, в інтернет-магазині електротехніки «Вольтмаркет» Ви можете купити відповідний безперебійник для комп'ютера та іншої техніки за найкращими цінами з доставкою до Києва, Харкова, Дніпра, Одеси та по всій території країни.