Акумулятори використовуються повсюдно і, можливо, є найбільш затребуваним у світі розхідником. Так чи інакше, періодично виникає потреба в новому акумуляторі для заміни батарей, що вже витратили ресурс, або для складання джерела живлення для тієї чи іншої техніки.
Вибір акумулятора гелю - завдання непросте. Буде не зовсім коректно підбирати модель лише за ємністю та напругою, опустивши інші фактори. Потрібно повністю розібратися, які технології виробництва використовувалися в тій чи іншій моделі, і як ці технології поводяться у певних ситуаціях. Батарея повинна підбиратися як виходячи з потреб користувача, а й з характеристик споживача і режиму його експлуатації. Зрозуміло багато хто в це не вникає: безглуздо вивчати цілу науку заради покупки гелевої акумуляторної батареї. У такій ситуації найкращим рішенням буде звернутися до фахівця, який підбере відповідну модель залежно від потреб.
Маркування гелевого акумулятора може сказати багато про що, тому досвідченому користувачеві немає потреби шукати характеристики в інтернеті - досить поглянути на саму батарею.
Навчитися розбирати маркування, вивчивши приклад пари-трійки акумуляторів не вийде, тому що багато виробників мають свої особливості: від розташування маркувань до їх розшифровки. Тому ми розглянемо лише в загальних рисах, що означає маркування на акумуляторі гелю, щоб було легше орієнтуватися на різноманітному ринку свинцево-кислотних акумуляторних батарей.
Читаємо характеристики акумулятора гелю по маркуванню
Відразу варто уточнити, що маркування тягових акумуляторів гелевих зазвичай сильно відрізняється від того, що користувачі звикли бачити на ринку стартерних автомобільних АКБ. Також треба мати на увазі, що у різних країнах використовуються різні маркування, що значно плутає навіть на тлі індивідуальних стандартів окремих виробників. Тим не менш, основні дані на гелевих АКБ мало чим відрізняються. Серед них виділимо такі:
- Напруга акумулятора. Першим параметром, яким слід фільтрувати доступні акумуляторні батареї - це напруга. Варто розуміти, що значення, вказане на етикетці, не є точним параметром і точно не є напругою, якою варто заряджати. 6, 12, 24V – все це показники напруги при середньому рівні заряду без навантаження. Зберігати акумулятори з такою напругою не варто, краще зарядити.
- Ємність аккумулятору. Найважливіший параметр, який визначає, як багато енергії може накопичити батарея. Місткість будь-якого свинцевого акумулятора залежить від ступеня навантаження. Що струм навантаження, то менш ефективна АКБ. Тому найчастіше ємність, вказана на етикетці, є актуальною для 20-годинного розряду. Іноді виробник явно вказує на тривалість розряду. Наприклад, у Luxeon LX6-4.5 ми бачимо маркування 6V4.5AH20HR. Це означає, що цей 6-вольтовий акумулятор видає 4,5 ампер-години при 20-годинному розряді.
- Тип акумулятора. Поняття “гелева акумуляторна батарея” у народі використовується як для АКБ типу GEL, але й аналогів AGM. Дані типи значно відрізняються за техніко-експлуатаційними характеристиками, хоча їхній загальний принцип досить схожий (абсорбування електроліту скловолоконними прокладками або гелем). Також часто можна зустріти абревіатуру VRLA, що означає свинцево-кислотний з регулювальними клапанами.
- Напруга заряду. Дуже корисно, якщо виробник явно вказує на оптимальну напругу заряду. Як ми знаємо, існує два основних режими роботи гелевої АКБ: буферний та циклічний. Буферний режим характерний для джерел безперебійного живлення, коли акумулятор практично постійно підтримується в зарядженому стані. Циклічний режим, своєю чергою, передбачає регулярний сильний розряд із наступним повним зарядом. Залежно від режиму експлуатації підбирається напруга заряду. Якщо вона не вказана на етикетці, рекомендується пошукати мануали в Інтернеті.
- Струм заряду. Іноді, розшифровуючи маркування, можна побачити максимальний струм заряду. Ця інформація не особливо корисна, оскільки Ви не перевищите максимальний струм, подавши на клеми акумулятора гелію напруга, вказана як рекомендована для буферного/циклічного режиму.
- Стандарт та розташування клем. Ці параметри важливі, якщо ви підбираєте тяговий гелевий акумулятор, спираючись на характеристики в інтернеті. Що стосується маркування все інакше. Навряд чи Вам знадобляться ці дані, коли акумулятор знаходиться в руках, а розташування та тип плюса та мінуса чудово видно.
Коли було випущено акумулятор?
Дата випуску акумуляторної батареї дуже важлива як мінімум через те, що старіння починається від початку хімічної реакції. Якщо акумулятор продається не в сухому вигляді, то при тривалому зберіганні на складі Ви ризикуєте придбати трохи зношену АКБ.
Щоб купити акумулятор з характеристиками максимально близькими до заводських, потрібно звернути увагу на дату випуску батареї. На жаль, унікального способу розшифрувати маркування немає. Кожен виробник використовує ті чи інші способи вказівки дати виробництва акумулятора. Шифр зазвичай вибитий безпосередньо на пластику корпусу, або наклеєний на верхньому торці. Зазвичай це набір літер та цифр. За допомогою даних в інтернеті Ви можете знайти інформацію про розшифрування маркування конкретного виробника та дізнатися рік та місяць випуску акумулятора. Іноді вказується навіть день тижня.
Як приклад візьмемо акумулятори BOSCH. Знаходимо вибите на верхньому торці маркування і починаємо читати з четвертого символу. Так Ви дізнаєтесь рік та місяць випуску. Решта інформації (наприклад, завод-виробника) мало кого цікавить.
Як результат, маркування акумулятора гелю може багато сказати про характеристики батареї, проте цього недостатньо через велику кількість нюансів і сильну залежність ефективності від способу експлуатації.
Добрий день. Потрібен акумулятор для електроскутера. Були 6 шт МВАТ-ЕV-12V22AH (12V22Ah/20HR. Чи є такі? Чи можете запропонувати щось інше?. Дякую.
добрий день.
Варіанти є, телефонуйте будь ласка, підберемо
https://voltmarket.ua/tyagovye-germetichnye-akkumulyatornye-batarei-dlya...
какой гелевый акб нужен для автотрелера в котором стоит преобразователь на 220 в
Здравствуйте. Нужно понимать, какой емкости нужен, какая мощность инвертора, какое время автономии вам нужно.
Например:
https://voltmarket.ua/tyagovye-germetichnye-akkumulyatornye-batarei-dlya...