Для багатьох пересічних споживачів такий пристрій, як джерело безперебійного живлення зовсім на новинку. І не дивно, адже найчастіше ДБЖ застосовується у промисловості, обминаючи побутову сферу стороною. Так відбувалося не тому, що безперебійник не потрібен у побуті. Навпаки, його функціонал дуже корисний. Вся справа була в ціні. Звичайний споживач справедливо вважав її високою. Зараз все змінилося. Ринок джерел резервного електропостачання постійно розвивається і пропонує все більше доступних рішень для побутового застосування. Завдяки цьому будь-який може дозволити собі безперебійник для затребуваної техніки.
Єдина проблема, з якою доводиться зіткнутися, – це вибір ДБЖ. Ринок України пропонує безперебійники, які відрізняються не лише за техніко-експлуатаційними характеристиками, а й за типом. І це не говорячи про те, що деяку плутанину вносить величезну різноманітність виробників, кожен з яких прагне додати ДБЖ індивідуальні риси, наділяючи обладнання тими чи іншими особливостями.
Якщо Ви погано орієнтуєтеся в цьому питанні, ми пропонуємо Вам ознайомитися з різноманітністю безперебійників, які пропонує ринок України та, зокрема, наш інтернет-магазин, а всі труднощі вибору ДБЖ ми візьмемо на себе, спираючись на Ваші вимоги та побажання. Щоб купити модель, що Вас цікавить, достатньо оформити замовлення зі швидкою доставкою до Вашого міста. Якщо Ви живете у Києві, Харкові, Дніпрі чи Одесі, рекомендуємо відвідати наші стаціонарні магазини, де можна перевірити роботу основних режимів ДБЖ шляхом імітації перепадів напруги за допомогою ЛАТР.
Завдання ДБЖ та їх конструкції
Вибір ДБЖ почнемо з розгляду найважливішого аспекту, що найбільше впливає на техніко-експлуатаційні характеристики приладу. Йдеться, звичайно ж, про тип безперебійника. Незважаючи на те, що всі ДБЖ мають те саме завдання, виконують вони її по-різному. Результат на виході також різний. Функціонал безперебійника можна поділити на дві окремі функції. Перша – це забезпечення безпечної роботи споживача за наявності напруги. Для мережі, особливо у наших реаліях, властива висока нестабільність. Мережева напруга може танцювати у широкому діапазоні з величезної низки причин. Думаємо, не варто пояснювати, що робота електроустаткування в такій мережі дуже небезпечна. Друга – забезпечення автономної та, найголовніше, безперервної роботи споживача при знеструмленні мережі. Ми наголосили на безперервності роботи, оскільки це головна відмінність ДБЖ від інших джерел резервного харчування. У разі знеструмлення мережі інвертор безперебійника швидко візьме роботу з харчування споживача на себе, не давши вимкнутися завдяки швидкоплинності процесу. Саме від конструкції залежить те, як реалізовано виконання даних функцій, у зв'язку з чим вибір ДБЖ зазвичай починається саме з цього критерію. Розглянемо функціонал трьох основних типів безперебійників.
OFF-LINE
Найпростіший спосіб забезпечити автономність та захист від нестабільного напруження – це банальна комутація споживача до ланцюга резервного живлення у разі виникнення проблем в основному ланцюзі. Приблизно так можна описати функціонал ДБЖ, що працюють за принципом stand-by (OFF-LINE). Є певні межі вхідної напруги, за якими споживач працюватиме від мережі. У разі порушення кордонів відбудеться комутація навантаження до резервного ланцюга, що складається з інвертора та акумуляторних батарей. Повернення напруги до нормальних значень призведе до зворотного процесу. Зрозуміло, до складу конструкції входить і зарядний пристрій, що поповнює заряд АКБ щоразу, коли вона цього потребує. За умови наявності стабільної мережі, очевидно. Інтернет-магазин «Вольтмаркет» пропонує широкий вибір ДБЖ типу OFF-LINE за найдемократичнішими цінами зі швидкою доставкою до Києва, Харкова, Дніпра, Одеси та інших міст країни.
Line-interactive
Найчастіше здійснюючи вибір ДБЖ, український споживач зупиняється на моделі line-interactive. І не дивно, адже принцип роботи даних безперебійників дещо модифікований порівняно з OFF-LINE, а ціна нижча. Чому? Давайте розглянемо питання дещо докладніше. Головна та єдина конструктивна відмінність ДБЖ лінійно-інтерактивного типу від OFF-LINE полягає в наявності стабілізатора. Тепер, коли мережна напруга відповідає допустимому робочому діапазону, здійснюється його стабілізація. Непоганий і, треба сказати, логічний додаток наявного функціоналу. Але популярність ДБЖ line-interactive набули, судячи з відгуків, не за це, а за доступну ціну. Як же так вийшло, що функціонал вищий, а ціна – нижча? Не всі лінійно-інтерактивні безперебійники є дуже доступними, але ті, що належать до бюджетного сегменту, досягають низької ціни завдяки застосуванню найпростіших технічних рішень. Інвертор – найпростіший, зарядний пристрій – найпростіший. Далі ми торкнемося відмінностей інверторів, а поки що перейдемо до розгляду найбільш функціональних ДБЖ.
ON-LINE
Якщо Ви побачите джерело безперебійного живлення на виробництві, у серверній та інших найбільш відповідальних сферах діяльності, то майже гарантовано цей ДБЖ працюватиме за принципом ON-LINE. Даний принцип заснований на подвійному перетворенні електричного сигналу, подібно до того, як працюють перетворювачі частоти. На вході сигнал може мати умовно довільні параметри, проте після подвійного перетворення (випрямлення та інвертування) вихідні параметри точно відповідатимуть тому, що Ви й очікуєте – чиста синусоїда з правильними номіналами частоти та напруги. Зрозуміло, насправді вхідні параметри не довільні, а мають певний допустимий діапазон, порушення якого, як і випадках, описаних вище, призведе до миттєвому переходу працювати від акумуляторів. Тут немає поділу ланцюга живлення на дві частини (мережа та інвертор). ON-LINE ДБЖ завжди працюють від інвертора. Різниця лише в тому, що за нормальних параметрів мережі постійний струм береться з виходу випрямляча, а при сильних відхиленнях цих параметрів – від акумуляторних батарей. Зарядний пристрій у цій схемі просто не потрібний, тому що вхідний випрямляч видає ту ж напругу постійного струму, що і акумулятори, а значить вони будуть заряджатися в процесі роботи від мережі. Вибір ДБЖ ON-LINE дещо ускладнюється зважаючи на професійну спрямованість, яка має на увазі наявність безлічі додаткових можливостей та мережевих інтерфейсів для інтеграції в промислову автоматику.
Для одних сфер застосування відмінностей у конструкціях критичні, в інших – ні. Щоб розібратися в цьому питанні, рекомендуємо проконсультуватися з фахівцями інтернет-магазину "Вольтмаркет". А ми тим часом продовжимо обговорювати вибір ДБЖ.
Про характеристики ДБЖ
Вище ми згадували, що основна причина вибору ДБЖ з лінійно-інтерактивним принципом роботи полягає в їхній дешевизні, хоча аналоги OFF-LINE не мають стабілізації. Головна причина такого ціноутворення – це інвертор. Будучи цифровим перетворювачем постійного струму змінний, інвертор може видавати на виході як чистий сигнал синусоїдальної форми, так і його спрощений аналог (апроксимована синусоїда). Так от ДБЖ OFF-LINE завжди оснащені інверторами, що видають чистий синус, що робить їх ціну вище багатьох лінійно-інтерактивних безперебійників, що мають найпростіший інвертор та інші компоненти. Ці дешеві лінійно-інтерактивні ДБЖ часто називають комп'ютерними, оскільки саме в цій сфері вони найчастіше застосовуються. Комп'ютер, як і будь-яка побутова електроніка, має на вході імпульсний блок живлення, а значить, його компоненти не чутливі до якості вхідного сигналу, який у будь-якому випадку випрямляється. Таким чином, примітивна конструкція інвертора, що видає на виході апроксимовану синусоїду ступінчастої форми, ніяк не позначиться на роботі ПК. Для комп'ютера, в принципі, підійде будь-який безперебійник, але сенсу переплачувати за непотрібні характеристики немає - і найпростіша модель відмінно працюватиме. У зв'язку з цим, ДБЖ для комп'ютера відносять найпростіші лінійно-інтерактивні моделі, такі як Pulsar EcoLine 1200 LED. А ось прикладом тієї сфери застосування, де правильна синусоїда на виході важлива, є котельне обладнання, причиною чого є наявність циркуляційних насосів, чутливих до форми напруги. Саме тому, вибір ДБЖ для котла найчастіше падає на моделі класу OFF-LINE, які зазвичай мають високу якість комплектуючих. Безперебійники ON-LINE теж підійдуть, проте їх характеристики та потенційні можливості тут зайві.
Раз ми обговорили інвертори, додамо пару слів про їхні джерела харчування - АКБ. З цієї точки зору у Вас на вибір ДБЖ двох типів: із вбудованими та зовнішніми АКБ. Зовнішні, зрозуміло, в комплект постачання не йдуть і купуються окремо, хоча в нашому інтернет-магазині доступні готові комплекти ДБЖ+АКБ. В якому випадку вибрати вбудовані батареї, а в якому задуматися про зовнішні? Автономність вбудованих акумуляторів зазвичай обмежується 10-20 хвилинами, що прийнятно, наприклад, для комп'ютера, якому потрібен лише час, достатній для збереження даних та вимкнення системи. Також для промислового обладнання варіант із вбудованими АКБ найбільш актуальний, тому що для тривалої автономної роботи потужного споживача потрібно дизельний генератор, одними АКБ тут не обійтися. Акумулятори допоможуть уникнути зупинки обладнання у разі глибоких просадок в мережі, або дадуть достатньо часу для введення генератора в роботу. Мова про тривалу роботу може йти лише з малопотужними споживачами, такими як котел, і ось тут зовнішні АКБ найбільш актуальні. Встановивши для навантаження в пару-трійку сотень ват ємну АКБ, Ви можете забезпечити кілька годин автономної роботи, що вже вражає. Наш інтернет-магазин має у своєму розпорядженні як величезний вибір ДБЖ, так і великий асортимент тягових гелевих акумуляторів, які можна купити з доставкою в Київ, Харків, Дніпро, Одесу та інші міста України.