Всі ми знаємо, що в нашій звичайній розетці, що вдома, що на роботі, напруга далеко не завжди дорівнює 220 В. Найбільш часто зустрічаються причини такого неподобства є: якщо в приватному секторі, то це може бути обрив і попадання нульового дроту на одну з фаз у лініях підвісних електропередач; при перевантаженні однієї з трьох фаз дуже потужним споживачем електроенергії, це перекіс фаз; як у сільській місцевості, так і в найрозвиненіших і великих містах, на жаль, досі зустрічається застаріле обладнання електричних підстанцій, яке не відповідає потужності сучасних споживачів, адже вона з кожним роком зростає. Але найнебезпечніше явище, найчастіше властиве старим силовим мережам чи тим силовим мережам, які були прокладені похапцем, тимчасово — це обрив нейтралі. Так от, якщо цей обрив нейтралі відбувається в головному розподільчому щиті багатоквартирного будинку, напруги на фазах дуже сильно змінюється в залежності від навантаженості кожної з них. Так, на самій завантаженій фазі буде низька напруга, а на самій незавантаженій вона зможе досягти навіть 300 і більше. Так ось, чим більша похибка в розетці, тим вища ймовірність «виходу з ладу» наших холодильників, телевізорів, пральних машин, комп'ютерів та іншої дорогої техніки, яка зазвичай дуже чутлива до стрибків критичної напруги. Адже як би не змінювався дизайн, форма та розмір сучасних гаджетів, сьогодні, як і десять, двадцять років тому, їхня робота залежить насамперед від якості напруги в мережі.
Що таке РЕЛЕ КОНТРОЛЮ НАПРУГИ
і з якими проблемами воно допоможе Вам упоратися.
Якщо у Вас є реле контролю напруги, воно миттєво відключить електропостачання, як тільки значення напруги вийде за допустимі межі, таким чином вся або частина Вашої техніки буде врятована. А ось вся чи частина - вирішувати знову ж таки Вам. Адже реле контролю напруги бувають як для всього приміщення та приладів у ньому: однорфазні (вони зручно монтуються на DIN-рейку, трифазні (як правило, до таких необхідно буде набувати ще й виконавчого механізму — контактора, необхідної потужності, його ще називають магнітний пускач, так як реле не в змозі пропустити через себе велике навантаження), так і індивідуальні реле напруги потужністю, як правило, 16А - для захисту окремої невеликої групи приладів або одного з приладів, наприклад, холодильника або пральної машини (це приладчики розеточного типу, які також можуть бути виконані у вигляді подовжувача, що часом вирішує відразу дві проблеми - захист техніки + зручність її розташування).
Принцип роботи реле напруги
Принцип роботи кожного реле напруги дуже простий. Виконуючим органом однофазному пристрої є електромагнітне реле, а трифазному, як було згадано вище, необхідні контактори. А ось «мозком» цього пристрою є мікросхема, яка містить у собі програму управління релюшкою, так званий, мікроконтролер (або простий компаратор), який перетворює напругу на цифровий формат, після чого порівнює його з допустимими межами напруги (вони налаштовуються та зберігаються в енергонезалежній) пам'яті приладу).
Зазвичай у заводських налаштуваннях встановлені пороги спрацьовування за мінімальною напругою - 160-210 В, а поріг спрацьовування за максимальною напругою - 230-280В. Якщо напруга мережі вища за верхню межу, то «мозок» подає команду на відключення реле, після чого на її виході напруга повністю зникає. Весь цей процес миттєвий - він займає не більше сотих часток однієї секунди. Якщо вхідна напруга нижче нижньої межі, то контролер також відраховує запрограмований виробником час, після чого подає команду на відключення реле. Така затримка зроблена для того, щоб у момент короткочасного просідання напруги, яка не становить небезпеки для обладнання, не відбувалося непотрібне спрацьовування реле напруги. Після того, як реле відключається через те, що напруга вийшла за допустимі межі, контроль напруги мережі все одно продовжує здійснюватися тим самим мікроконтролером. І відразу після того, як напруга нормалізується, мікросхема відраховує час затримки на включення, включає роботу реле, на виході реле знову з'являється напруга, яка живить електроприлади. Хотілося б також пояснити для чого потрібно цей час затримки або час автоматичного повторного включення, яке може регулюватися виходячи з Ваших потреб, Вами ж, від 5 до 250 секунд. Ми розуміємо, що відразу після підключення реле напруги до мережі, потрібен якийсь час, протягом якого здійснюється перевірка стабільності рівня напруги. Це перша з корисних функцій часу затримки. Друга полягає в тому, що у випадку, якщо стрибки напруги будуть занадто короткими, не більше ніж на одну або дві секунди, а при цьому не буде виставлена затримка на включення, включення-вимикання всіх споживачів відбуватиметься занадто часто, адже це завжди негативно позначається на довговічності роботи не тільки таких складних пристроїв, як газовий або електро-котел, холодильник тощо, а навіть звичайних лампочок освітлення. А ще деякі виробники сучасних холодильників та кондиціонерів не рекомендують включати вказану техніку повторно раніше, ніж за п'ять хвилин після її відключення. Ці п'ять хвилин потрібні для конденсації та спаду тиску холодоагенту. Якщо цього часу у цих приладів не буде, то пускове навантаження на електродвигун компресора буде занадто великим, це запросто може викликати перегрів обмоток компресора. Саме в такій неприємній ситуації дуже можлива повна відмова електродвигуна.
Реле контролю напруги, як бачимо, дуже корисна річ, але найголовніше, що хочеться відзначити — на відміну від будь-якого стабілізатора напруги, цей прилад не зможе нормалізувати напругу мережі, змусити працювати ті потужні електроприлади, які не запускаються, наприклад, через занадто низької напруги. РКН здатні лише на те, щоб захистити всю групу Вашого обладнання або окремий прилад від неприпустимої напруги. При цьому купівля реле напруги не надто вдарить по Вашому бюджету. І дякую їм за це!
Нижче додаємо відеоролики, які допоможуть детальніше ознайомитись з РКН: