У житті кожної людини рано чи пізно трапляються ситуації, коли виникає крайня необхідність наявності розетки на віддаленні від централізованого електропостачання, а під рукою, при цьому, нічого немає. Найчастіше подібна потреба виникає під час відпочинку на природі чи дальньої поїздки автомобілем. І ось сталося так, що в цих умовах Вам знадобилося підключити електроприлад до мережі, якої немає поблизу. Централізоване електропостачання можна спробувати замінити будь-яким автономним джерелом. Під час відпочинку на природі цим джерелом може стати інверторний бензогенератор малої потужності. Дані агрегати відрізняються низькою масою (близько 10 кілограм), економічністю та низьким рівнем шуму завдяки конструкції закритого типу. Кілька літрів бензину буде достатньо, щоб годинами забезпечувати штучне освітлення та інші блага цивілізації. Багато, судячи з відгуків, швидко звикають до такого комфортного відпочинку і більше не уявляють його без інверторного бензогенератора. Але що робити, якщо потреба в електроенергії виникла під час поїздки на автомобілі? Скажімо, Вам потрібно зарядити ноутбук. Зупинятись на кілька годин, щоб дати попрацювати бензогенератору? Навіщо, коли існує пристрій, що дозволяє перетворити Ваш автомобіль на імпровізований бензиновий або дизельний генератор, завдяки чому Ви можете використовувати електроприлади невисокої потужності прямо в дорозі. Щойно ми коротко відповіли на питання, для чого потрібний автомобільний інвертор. Давайте детальніше розглянемо, що таке інвертор, для чого він потрібен, його види, і в чому відмінності безпосередньо автомобільного інвертора.
Якщо Вам стане в нагоді автомобільний інвертор, Ви запросто можете замовити його в інтернет-магазині «Вольтмаркет» зі швидкою доставкою, або купити самовивіз у наших стаціонарних магазинах, відкритих у Києві, Харкові, Дніпрі чи Одесі.
Принцип роботи інвертора
Розглядати принцип роботи автомобільного інвертора ми будемо у розрізі всіх інверторів, оскільки їх функціонал радикально не відрізняється. Отже, навіщо потрібний інвертор? Саме поняття інвертувати щось говорить про перетворення на щось протилежне. Інвертувати можна, наприклад, кольору зображення, а можна — тип електричного сигналу. Зокрема, йдеться про перетворення постійного струму на змінний (DC-AC), оскільки зворотне перетворення здійснюють інші пристрої — випрямлячі. Сам процес перетворення постійного струму змінний відбувається за рахунок широтно-імпульсної модуляції. Суть цієї технології перетворення полягає в тому, що для створення імпровізованого напівперіоду синусоїди з високою частотою замикається пара IGBT-транзисторів. Краям синусоїди відповідають найбільш короткі імпульси високої частоти, а найвища точка імпровізованої синусоїди виглядатиме як імпульс найбільш тривалої шпаруватості. Щоб «намалювати» негативну напівхвилю синусоїди, з високою частотою починає комутуватися інша пара транзисторів. І так по колу. Після фільтрації наша синусоїда вирушає на вихід до споживача. Цей узагальнений принцип роботи можна застосувати до багатьох інверторів, проте від моделі до моделі у схемі можуть бути відмінності.
Автомобільний інвертор, на відміну генераторів, не є джерелом живлення. Він лише перетворювач, який слід подати сигнал постійного струму для подальших маніпуляцій, описаних вище. Найочевиднішим і найпоширенішим автономним джерелом постійного струму є акумуляторна батарея. Саме від неї і живляться інвертори.
Класифікація інверторів
Інвертори - це досить велика група приладів, які можуть застосовуватись у найрізноманітніших обставинах. Інвертори можна класифікувати за такими параметрами:
- Номінальна потужність. Потужність інвертора загалом залежить безпосередньо від потужності встановлених у ньому транзисторів. Цей параметр, як і слід очікувати, має значний вплив на ціну та габарити пристрою. Габарити ростуть, скоріше, не через розміри самих транзисторів, а через збільшення їх тепловиділення, у зв'язку з чим потрібен масивніший радіатор. Для досягнення найбільш компактних габаритів інвертори мають алюмінієвий ребристий корпус, який замінює радіатори силових компонентів. Така конструкція характерна, наприклад, для інверторів АІДА та Luxeon.
- Напруга. Інвертори призначені для розвитку 220В, однак, при цьому, мають різні вимоги для вхідної напруги постійного струму. Автомобільні інвертори, зрозуміло, вимагають подачі 12В, коли багато інших моделей живляться від 24 і навіть 48 вольт. І це не дивно, адже важко навіть уявити, який струм має віддавати 12-вольтова акумуляторна батарея, щоб потягнути навантаження, скажімо, 5 кіловат. Саме з метою знизити струмовіддачу АКБ потужні інвертори вимагають більш високої напруги ланцюга, що досягається послідовним з'єднанням батарей. Але це вже не про автомобільні інвертори, потужність яких зазвичай не висока.
- Синусоїдність струму. Ми звикли вважати, що змінний струм має синусоїдальну форму, проте це далеко не завжди так. Дешевші інвертори, наприклад, виробляють лише ступінчасту подобу синусоїди (меандр), сфера застосування якої обмежена. Благо, ці обмеження абсолютно не критичні, оскільки лише мала частина обладнання потребує чистого синусоїдального сигналу. До такого обладнання можна віднести опалювальний котел, насоси, електродвигуни і так далі. Ну ось навіщо потрібен чистий синусоїдальний сигнал автомобільного інвертора? Навряд чи в поїздці Ви будете живити електродвигун і особливо котел опалення. Тим не менш, різниця в ціні між аналогами з модифікованою та правильною синусоїдою не зовсім велика. Вибір за вами.
Дані технічні характеристики можна віднести до основних, проте є чимало додаткових, чи то кількість розеток, чи пристрої індикації. Захисні функції та інше. Все, що Вам потрібно, Ви можете перевірити власноруч, відвідавши стаціонарні магазини «Вольтмаркет» у Києві, Харкові, Дніпрі та Одесі.
Призначення інверторів
Залежно від набору параметрів та особливостей інвертори поділяються на різні сфери застосування. Перед тим, як розпочати підбір інвертора, Ви повинні чітко розуміти, для чого Вам потрібен цей прилад. Перейдемо до конкретики. Візьмемо автомобільний інвертор. Його основне завдання – живлення малопотужного обладнання напругою 220В у дорозі. Стандартні інвертори для підключення до АКБ оснащені клемами, що для автомобільного інвертора нікуди не годиться. Саме тому перше, чим характеризується автомобільний інвертор - це спосіб його підключення через прикурювач. Зручно, чи не так? Подібний підхід дозволяє пройти одну важливу проблему. Справа в тому, що для тягового навантаження, до якого відноситься інвертор, найкращим варіантом є стартерні акумулятори, що не погано переносять сильний розряд, а тягові гелеві АКБ. Але автомобільний інвертор і акумулятор, відповідно, стартерний. Але в даному випадку це не проблема тому, що Вам в поїздці буде допомагати генератор. Таким чином, автомобільний інвертор живиться від генератора. Тим не менш, слід бути обережними, адже в автомобілів різні генератори і різне споживання енергії бортовими системами. Потужності генератора може просто не вистачати і на бортові системи, і на автомобільний інвертор під навантаженням, у зв'язку з чим акумуляторна батарея буде повільно розряджатися. Потужність автомобільних інверторів коливається від 0.1 до 0.3 кВа, щоб мінімізувати ймовірність розряду акумуляторної батареї сильним енергоспоживанням. Зрозуміло, для будь-яких потреб під час відпочинку на природі може підійти автомобільний інвертор з підключенням до АКБ клемами, проте в такому разі краще возити з собою тяговий акумулятор гелю, ніж «знущатися» над стартерною АКБ, коли автомобіль заглушений. Прекрасні приклади автомобільних інверторів – це Luxeon IPS-300S або АІДА 12/220-300Вт.
Крім автомобільних інверторів, існують і інші варіанти. Для резервного живлення побутової техніки, наприклад, підійдуть інвертори тієї ж конструкції, що і автомобільні, тільки більш високої потужності і з «крокодилами» замість прикурювача, як Luxeon IPS-3000МС. Також варто згадати автономні інвертори, які в нашому інтернет-магазині здебільшого представлені вітчизняною компанією Леотон. Відмінностей у цих інверторів від звичайних два. По-перше, автономні інвертори Леотон можуть автоматично вводитися в роботу, зафіксувавши вихід напруги мережі за допустимий діапазон, тим самим забезпечивши безперебійну роботу споживача. По-друге, в інвертори Леотон вбудований зарядний пристрій, який здійснює підзарядку АКБ за наявності мережі. Хоча автомобільні інвертори теж, можна сказати, мають зарядний пристрій у вигляді генератора. Але це не означає, що вам не потрібно мати своє. Акумулятор автомобіля часто піддається неправильній експлуатації через міський стиль водіння, що в поєднанні зі старінням батареї може призвести до неприємних наслідків. Тому обов'язково слід контролювати напругу автомобільного акумулятора та своєчасно його заряджати за допомогою власного зарядного пристрою, який також можна купити у нас із доставкою до Києва, Харкова, Дніпра, Одеси та інших міст країни.
Отже, який результат? Якщо Ви багато часу перебуваєте в дорозі і у Вас нерідко виникає потреба в роботі будь-якого обладнання, то відповідь на запитання «навіщо потрібен автомобільний інвертор» Ви, напевно, вже знаєте. Якщо ж з Вами подібного не траплялося, то рано чи пізно потреба розетки може виникнути і краще до подібних ситуацій бути готовим. Детальніше про досвід застосування автомобільного інвертора Ви можете дізнатися з відгуків покупців. Ми ж, у свою чергу, можемо допомогти у виборі відповідної моделі в залежності від Ваших потреб.