Існує незамінна побутова техніка, яка безперечно є в кожному будинку. Насамперед це холодильник, який допомагає утримувати продукти у свіжому вигляді тривалий час.
Вихід холодильника з ладу є вкрай неприємною подією, яка змусить терміново здійснювати ремонт, або купувати новий. Тільки це може виявитися не вирішенням проблеми, а усуненням її наслідків. Якщо одна з можливих причин виходу з ладу – нестабільна напруга – не буде усунута, техніка знову може дати збій.
Щоб гарантовано уникнути однієї з найпоширеніших причин поломки холодильника, потрібно встановити захист. Для цього ми розглянемо, який потужності потрібен стабілізатор напруги для холодильника і чи є альтернативи цього рішення.
Що треба знати про холодильник
Будь-який пристрій захисту від нестабільного живлення та, зокрема, стабілізатори підбираються залежно від того, які вимоги висуває споживач. Щоб зрозуміти, як захистити холодильник від стрибків напруги, потрібно спочатку дізнатися про специфіку його роботи і ряд параметрів.
Починати вибір варто з потужності, тому спершу розглянемо режими роботи холодильника, що так чи інакше впливають на вибір за даним параметром.
Режим роботи холодильника із звичайним компресором
- Датчик фіксує температуру, яка перевищує задану програмою, і включає компресор шляхом подачі на двигун напруги;
- Працюючи на максимальних оборотах, компресор знижує температуру до показників, заданих у програмі, після чого вимикається;
- Холодильник перебуває у стані спокою, доки температура в камерах повільно піднімається. Як відхилення температури від встановленого показника досягне певної величини, компресор знову запускається в роботу. Цикл повторюється.
З описаного вище режиму випливає пара очевидних недоліків, одна з яких має відношення до вибору стабілізатора. Зокрема нас цікавлять не коливання температури і не шум, а пускові струми, які короткочасно перевищують номінальний струм у кілька разів. Це змушує підбирати значно потужніший стабілізатор. Для холодильника, що споживає у режимі охолодження 250-300Вт, у результаті, знадобиться пристрій захисту до 1,5-2 кВа.
Режим роботи холодильника з інверторним компресором
- При включенні датчик фіксує температуру, яка перевищує задану програму, і компресор запускається на підвищених обертах, починаючи швидко охолоджувати камери;
- Після досягнення необхідної температури обороти знижуються і компресор постійно працює в режимі, що щадить, підтримуючи температуру без значних коливань.
Такий підхід значно кращий, а пускові струми значно менше. Відповідно знадобиться пристрій захисту значно меншої потужності.
Рекомендується перед вибором потужності дізнатися пускові струми, які можуть бути вказані на бирці, компресорі або мануалі. З цього можна зробити точніший розрахунок, а не спиратися на непрямі показники.
Вибір способу захисту
Яка напруга в мережі небезпечна для холодильника? Частково від цього варто виходити під час вибору пристрою захисту. Згідно з ГОСТом, сертифікована в Україні техніка зобов'язана коректно працювати при відхиленнях до 10%. Насправді ж обладнання найчастіше працює за значно сильніших відхилень - залежить від специфіки конкретного електроприладу.
Будь-який, навіть бюджетний стабілізатор напруги підтримує вихідну точність як мінімум 10%, а значить фільтрувати моделі за даним показником немає сенсу. Інша справа – тип стабілізатора. Наприклад, сервопривідні стабілізатори видають високу точність (яка тут буде зайвою), але мають низьку швидкодію та видають легкий шум при роботі. Релейні стабілізатори дуже швидкі, але також видають звук (клацання при зміні ступеня стабілізації). Зважаючи на те, що холодильник знаходиться на кухні, краще вибрати електронний ступінчастий стабілізатор. Моделі даного типу швидкі та безшумні. Але їхня ціна значно вища, ніж у релейних аналогів.
Якщо ціна для Вас є критичною, можна піти на компроміс у вигляді реле напруги. Холодильник "боїться" сильних стрибків, але відхилення в кілька десятків вольт, як правило, шкоди йому не завдають. Відповідно, можна подумати про встановлення реле напруги для холодильника. Очевидним плюсом такого рішення буде ціна, яка більш ніж п'ятиразово нижча за ціну стабілізатора тієї ж потужності. Мінус – це відключення навантаження як спосіб захисту. Якщо стабілізатор підтримує 220В з певною точністю і лише в крайньому випадку відключає навантаження, то реле напруги захищає виключно шляхом вимкнення при виході за встановлений користувачем робочий діапазон.
При виборі між стабілізатором та реле напруги варто звернути увагу на тип холодильника. У простих моделях робота компресора практично безпосередньо залежить від напруги, тому логічно забезпечити найближче до номінального значення напруги. Сильні відхилення можуть спровокувати неправильну роботу. З інверторним виконанням дещо простіше через специфіку роботи. Інвертор здійснює подвійне перетворення (змінний струм в еталонний постійний, а потім знову змінний з необхідними для забезпечення потрібної швидкості обертання характеристиками). Таким чином, залежність роботи двигуна від характеристик напруги нівелюється. У такому випадку можна заощадити і встановити реле.
Захист потрібний будь-якому холодильнику, що працює в нестабільній мережі. А ось методика захисту та параметри приладу, що підбирається, залежать від типу холодильника. В одних випадках економія допустима, а в інших – ні.