Для напруги в мережі властиві перепади із досить широкою амплітудою. Зазвичай, ці перепади є нешкідливими, оскільки не виходять за допустимі межі, що становлять для сертифікованої в Україні побутової техніки та електроніки 10%. Але якщо трапляється нештатна ситуація, пов'язана з аварією на ЛЕП або підстанції, або з втручанням людини в проводку, різкі стрибки напруги можуть вивести електрообладнання з ладу.
Холодильник є одним із найдорожчих і затребуваних електроприладів у квартирі, тому саме його вихід з ладу буде найболючішим. Відповідно, українці часто цікавляться, як захистити холодильник від стрибків напруги. Існують різні способи захисту, які ми намагатимемося розглянути.
Що потрібно для холодильника
Холодильник, як будь-який побутовий прилад, для коректної роботи вимагає подачу електроенергії з певними параметрами. Якщо подивитися на бирку холодильника, можна звернути увагу, що потрібна напруга часто вказується як 220-240В. Це зовсім не означає, що потрібно підтримувати напругу від 220 до 240В. Це номінальне значення, якого допускаються деякі відхилення. Не можна точно сказати, який діапазон напруги для холодильника, оскільки це залежить не тільки від холодильника, але і від способу його захисту.
Основним функціональним вузлом є компресор. Ми розглянемо і дамо практичні поради, як захистити інверторний холодильник або аналог із звичайним компресором одним єдиним приладом. А вже якийсь прилад встановити - вирішувати тільки Вам.
Реле напруги
Реле напруги - це найпростіший і найдоступніший спосіб захистити холодильник від сильних перепадів напруги. Цей прилад не покращує якість електроживлення, будучи лише способом контролю напруги.
Функціонально це електромагнітне реле, що працює під керуванням мікроконтролера. Як тільки мікроконтролер фіксує неприпустиме значення напруги, реле розмикається, знеструмлюючи споживача з метою захисту. Реле можуть бути призначені або для монтажу в щиток (захист усієї техніки), або для встановлення в розетку (захист одного окремого електроприладу). Для холодильника, швидше за все, другий варіант кращий.
На відміну від інших засобів захисту, будь-яке реле напруга настроюється. Якщо Ви не знаєте, як настроїти реле напруги для холодильника, відкрийте мануал своєї моделі та знайдіть налаштування часу затримки на повторне включення. Цей параметр потрібний для того, щоб після спрацювання захисту почекати паузу перед відновленням живлення. Під час цієї паузи тиск у компресорі стабілізується та його знову можна безпечно вмикати. Зазвичай, цей параметр встановлюється на 5 хвилин. Що стосується інших параметрів, таких як затримка спрацьовування, верхній та нижній поріг відключення – ними можна знехтувати, скориставшись оптимальними параметрами, встановленими із заводу.
Основна перевага реле напруги – це ціна. Якщо в мережі рідко виникають проблеми, можна обійтися і таким доступним засобом контролю.
Стабілізатор напруги
Стабілізатор, на відміну реле, здійснює не контроль мережевого напруги, яке регулювання з метою захисту. Існують різні види стабілізаторів із різних цінових категорій. Для холодильника, насправді, підійде стабілізатор будь-якого типу, тому що навіть параметри бюджетного стабілізатора задовольняють вимогам, що пред'являються холодильником. Найголовніше – це підібрати пристрій правильної потужності. Занадто маленька потужність призведе до постійних аварійних відключень стабілізатора, а висока до переплати за непотрібні кіловати.
Сам холодильник споживає відносно небагато, але встановлювати стабілізатор малої потужності все одно не можна через пускові струми. Так, стабілізатори мають певну перевантажувальну здатність, проте не варто на неї розраховувати, нехтуючи номінальною потужністю. Перевантажувальна здатність потрібна для позаштатних ситуацій, що не відбуваються на постійній основі. Для більшості двокамерних холодильників вистачить пристрою на півтора-два кіловати. Однокамерний потужно захистити і кіловатним стабілізатором напруги.
Стабілізатор, як і реле напруги, має функцію аварійного захисту у випадках, якщо відхилення на вході занадто великі. Виходить, основна відмінність стабілізатора від реле полягає в тому, що стабілізатор підтримує стабільний сигнал близько 220В у своєму робочому діапазоні, так само аварійно відключаючись при дуже сильних перепадах напруги. Верхній та нижній поріг відключення для більшості стабілізаторів не регулюється.
Джерело безперебійного живлення
Безперебійник є найбільш комплексним захистом електроустаткування від будь-яких несправностей в мережі живлення. Якщо узагальнити, то будь-який ДБЖ, як і реле напруги зі стабілізаторами, теж мають робочий діапазон. Тільки відмінність у тому, що при досягненні навантаження не відключається, а переводиться в автономний режим роботи від акумуляторів.
Існує три основні типи джерел безперебійного живлення (off-line, on-line та line-interactive), і для холодильника підійде будь-який. Єдине, на що, крім потужності, варто звернути увагу – це форма вихідної напруги під час роботи в автономному режимі. Якщо холодильник обладнаний звичайним компресором без інвертора, для його коректної роботи потрібна синусоїдальна напруга. При роботі від акумулятора постійний струм, що знімається з клем, перетворюється на змінний інвертор. І якщо він видає апроксимацію синусоїди (ступінчастий сигнал), компресор працюватиме неефективно. Потрібна правильна синусоїда. Якщо холодильник обладнаний власним інвертором, то навіть ступінчастий сигнал буде "перетравлений" в постійний струм і потім інвертований в чисту синусоїду. Відповідно, для звичайного холодильника потрібен дорожчий ДБЖ з правильною синусоїдою на виході, а інверторний холодильник нормально працюватиме і з більш доступним безперебійником.
Автономність холодильника – це великий плюс. Але щоб забезпечити цю автономність хоча б на кілька годин, знадобиться встановлення акумуляторів великої ємності ємності. Чи варто воно того – вирішувати Вам. Але якщо відключення електропостачання носить тривалий характер, іншого виходу немає.