Стабілізатори напруги стають все більш звичайними для побутового споживача. Ще недавно багато мешканців України навіть не знали про такий пристрій, коли як зараз його нерідко можна зустріти як у приватних будинках, так і квартирах. Це з безперервним зростанням ролі електрообладнання у житті кожного з нас. Техніка стає дедалі чутливішою, а робота централізованої мережі – дедалі більш непередбачуваною.
У більшості потенційних споживачів, які не мають глибоких знань у електротехнічній сфері, виникає безліч питань щодо стабілізаторів. Люди частіше цікавляться не тим, як вибрати потрібну модель, а тим, як користуватися стабілізатором напруги. Ми постараємося коротко відповісти на основні питання, якими ставляться споживачі, замислюючись про встановлення стабілізатора.
Встановлення та підключення стабілізатора напруги
Спосіб монтажу та підключення стабілізатора напруги багато в чому залежить від потужності, кількості фаз та типу приладу. Наведемо кілька можливих варіантів, що найчастіше зустрічаються на ринку нашої країни:
- Підлоговий стабілізатор напруги із підключенням до розетки. Це найпростіші стабілізатори, які зазвичай застосовуються в побутовій сфері. Підлогове виконання позбавляє користувача необхідності будь-якого монтажу, що робить подібні стабілізатори напруги оптимальними для роботи окремих електроприладів, що потребують захисту. Як підключити стабілізатор напруги до розетки, думаємо, очевидно: вхід стабілізатора підключаєте як звичайний електроприлад, а електроустаткування, у свою чергу, включається у вихідні розетки, розташовані на корпусі стабілізатора. Типовим представником стабілізаторів підлоги напруги з підключенням в розетку є модель релейного типу Luxeon AVR-500D потужністю 500 Ва.
- Стабілізатор підлоги напруги з клемним підключенням. Клемне підключення в побутовій сфері нетипове для стабілізаторів для підлоги. Тим не менш, якщо ми говоримо про моделі промислового типу, які переважно трифазні, то за високої потужності в пріоритеті підлогове виконання. Це з великими габаритами і високої масою трифазних промислових стабілізаторів напруги. Прикладом популярного, судячи з відгуків, трифазного стабілізатора напруги з монтажем підлоги є ЕЛЕКС АМПЕР У 12-3/25 v2.0, так само як і будь-яка інша модель трифазної лінійки ЭЛЕКС АМПЕР.
- Настінний стабілізатор напруги із клемним підключенням. Прилади цього типу найпопулярніші в більшості сфер діяльності. Їх найчастіше встановлюють у приватний будинок чи квартиру для захисту одразу всієї техніки від нестабільного електроживлення. Ви можете встановити такий стабілізатор напруги в щиток або повісити на стіну. Найяскравішим представником, знову ж таки, є лінійка ЕЛЕКС АМПЕР, тільки цього разу – однофазна. Ця серія користується високою популярністю в Україні завдяки вдалому поєднанню надійної схеми стабілізації, сучасного дизайну та демократичної ціни.
- Інші стабілізатори напруги. Стабілізатори з монтажем та підключенням за вищезгаданими прикладами найбільш поширені як на нашому ринку, так і загалом. Тим не менш, існує маса специфічних моделей, що встановлюються у стійку, або універсальних моделей, що встановлюються будь-яким способом. Стабилизаторы с монтажом и подключением по вышеупомянутым примерам наиболее распространены как на нашем рынке, так и в целом. Тем не менее, существует масса специфических моделей, устанавливаемых в стойку, либо универсальных моделей, устанавливаемых любым способом.
Підключення стабілізатора на пальцях
Немає нічого кращого, ніж конкретний приклад. Спочатку ми намагатимемося розібратися, як підключити стабілізатор напруги до котла. Це дуже поширене питання, а значить відповідь на нього буде дуже корисною.
Стабілізатор напруги для газового котла зазвичай має потужність близько 500 Вт, а значить всю квартиру або будинок, очевидно, їм не захистити. Встановлення та підключення однофазного стабілізатора напруги насправді простіше, ніж здається. Якщо Ви правильно підібрали сухе місце монтажу приладу відповідно до його типу, можна розпочати підключення. У щитку слід знайти клемну колодку, звідки проводите нульовий провід до стабілізатора і підключаєте до клеми, найчастіше позначеної буквою «N». Фазний провід, своєю чергою, слід брати з виходу автомата. Незважаючи на те, що стабілізатори зазвичай мають вбудований струмовий захист, нехтувати автоматичним вимикачем ні в якому разі не можна. Провід із виходу попередньо відключеного автомата проводьте до фазного входу стабілізатора. Наступний етап – підключення казана. Тут помилитися практично неможливо, оскільки із трьох клем (вхід, нуль і вихід) залишається одна. Проводьте вихідний кабель та нуль до котла – і захист готовий.
Щоб наочно продемонструвати різницю між тим чи іншим способом монтажу, наведемо приклад, як підключити стабілізатор напруги до комп'ютера. Опускаючи потужність та інші характеристики, можна лише сказати, що для ПК ідеально підійде підлоговий стабілізатор із підключенням до розетки. У зв'язку з тим, що системний блок та периферія підключаються через мережевий фільтр, існує два очевидні варіанти, вибір яких залежить від кількості вихідних розеток на корпусі стабілізатора. По-перше, Ви можете увімкнути стабілізатор безпосередньо в розетку, а вже до його виходів всю периферію комп'ютера або сам мережевий фільтр. По-друге, можна підключити стабілізатор до однієї з мережних розеток фільтра. Так можна потрібну периферію підключити через стабілізатор, а інше - через мережевий фільтр.
На цьому моменті повернемося до головної теми – як користуватись стабілізатором напруги. Зважаючи на те, що стабілізатор – це автоматичний прилад, Ваше завдання – грамотно здійснити його монтаж та підключення. Єдине, коли від користувача може знадобитися втрутитися в роботу, це включення режиму «ТРАНЗИТ». Більшість сучасних стабілізаторів напруги оснащені цим режимом. Його завдання полягає в тому, щоб уникнути ланцюга стабілізації і здійснювати захист за типом реле, контролюючи мережу по верхньому порогу напруги. Досягши цього порога, стабілізатор здійснює захисне відключення навантаження. Існують моделі стабілізаторів, у яких цей режим є електронним і включається автоматично в позаштатних ситуаціях. Проте більшість стабілізаторів оснащені ручним перемикачем.
Сучасний стабілізатор – це простий і, головне, надійний захист Вашого електроустаткування від перепадів напруги. Його робота, будучи автоматичною, здебільшого не потребує жодного втручання. Таким чином, Вам потрібні підготовчі операції, після яких можна більше не турбуватися про безпечну роботу техніки в нестабільній електромережі.