З причини великого навантаження, існує затримка обробки замовлень. Дякуємо за розуміння !
UA | RU

Время работы
м. Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів
чекаємо Вас в наших магазинах!
м. Київпроспект Повітрофлотський, 55
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Київпроспект Миру, 6
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Харківпр-т Героїв Харкова 10/12
Пн-Пт: 09:00-16:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Дніпропроспект Б.Хмельницького, 15
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Одесаул. Разумовская, 17
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Львіввул. Зелена, 53
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
Сравнение
Время работы
м. Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів
чекаємо Вас в наших магазинах!
м. Київпроспект Повітрофлотський, 55
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Київпроспект Миру, 6
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Харківпр-т Героїв Харкова 10/12
Пн-Пт: 09:00-16:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Дніпропроспект Б.Хмельницького, 15
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Одесаул. Разумовская, 17
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Львіввул. Зелена, 53
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной

Що таке гелевий акумулятор

Час прочитання: 5 мин
Дата публікації: 24-01-2023
Рейтинг статті: (176)

Свинцево-кислотні акумуляторні батареї використовуються всюди і, незважаючи на вік, поступатися літієвим аналогам ринок не збираються. Причиною тому, як правило, є демократична ціна та розвиток більш сучасних технологій виробництва, що дозволяють досягти значного покращення технічних характеристик АКБ.

Що таке акумулятор гелю? Споживачі при виборі свинцево-кислотної АКБ так часто цікавляться цим питанням, що очікується з огляду на ту різноманітність, яку пропонує сучасний ринок. Вибрати потрібну батарею стає все важче, а заплутатися - простіше простого.

Гелевий акумулятор

Різноманітність свинцевих акумуляторів

Кожен, хто має автомобіль, мав справу зі свинцево-кислотними акумуляторними батареями. Як правило, це традиційні АКБ із рідким електролітом. Якщо потрібно купити новий свинцевий акумулятор, просто вибрати модель за ємністю та напругою – неправильний підхід. Розберемося чому.

Традиційна свинцево-кислотна АКБ із рідким електролітом - це лише один із багатьох видів. Батареї можуть відрізнятися як хімічним складом свинцевих пластин, і формою вмісту електроліту. Наприклад, АКБ із рідким електролітом можуть мати як сурм'яні (Sb/Sb), так і кальцієві (Ca/Ca) пластини. А буває щось середнє (Ca/Sb). Відмінності у складі дозволяють змістити температуру електролізу води, тим самим зробивши акумулятор необслуговуваним або малообслуговуваним. Зрозуміло, пластини не повністю складаються з кальцію чи сурми. Вони ще свинцеві, лише леговані цими елементами.

Описані вище технології використовуються в автотранспорті, коли як у сфері резервного харчування потрібен інший підхід. Звичайний свинцевий акумулятор у складі джерела безперебійного живлення довго не протягне, а робота буде неефективною, особливо в циклічному режимі. Тут на виручку приходять гелеві акумулятори, відмінність яких полягає не у складі пластин (хоча виробники для покращення характеристик застосовують запатентовані технології та склади свинцевих сплавів), а у формі вмісту електроліту. Розберемо пристрій гелевих АКБ детальніше.

Маркування акумулятора гелю

Що всередині гелевого акумулятора

Акумулятор гелю вже зовні значно відрізняється від традиційного - тут немає звичних пробок для доступу до електроліту. Корпус АКБ повністю герметичний. Це означає, що гази він випускати не повинен, що говорить про необслуговування батареї. Доливати дистильовану воду не доведеться протягом усього терміну служби.

А всередині найцікавіше. З точки зору форми вмісту електроліту гелеві акумулятори можна розділити на два типи: GEL та AGM. Варто зазначити, що по-справжньому гелевими є джерела живлення типу GEL, коли як AGM до цієї групи помилково приписують. Швидше за все це почалося з маркетингових хитрощів, які з часом стали звичними, тому навряд чи хтось Вам дорікне, якщо під гелевими батареями маєте на увазі в тому числі AGM.

Почнемо із AGM. Назва технології є абревіатурою від Absorbent glass material – абсорбуючий скловолоконний матеріал. Що робити скловолокну? Та все просто: воно відіграє роль сепаратора, повністю заповнюючи внутрішній простір батареї. А електроліт, причому, міститься в порах скловолокна. Таким чином, акумулятор типу AGM близький за своїми властивостями до сухих аналогів. З цієї точки зору, акумулятори GEL схожі на AGM. Тут теж немає рідкого електроліту у вільній формі. Завдяки оксиду кремнію та іншим складам він загущений до в'язкої консистенції, заповнюючи весь внутрішній простір осередку.

Гелевий акумулятор

Переваги гелевих АКБ

А тепер поговоримо про головне. У чому перевага акумулятора гелю? Це питання часто ставлять автовласники, тому що для автомобіля гелева АКБ є однією з альтернатив, а не єдиним правильним рішенням, як у випадку зі сферою резервного живлення (якщо говорити тільки про свинцево-кислотні акумулятори, зрозуміло. Літієвий підхід ніхто не скасовував, але він значно дорожче).

Почнемо з очевидної переваги, яка виходить із “сухого” складу. Гелевий електроліт чи електроліт, абсорбований скловолоконними сепараторами, завжди прилягає до активної поверхні електродів. Не розплющується при трясках та вібраціях, не втрачаючи контакту з пластинами. Фізичне пошкодження корпусу не є таким критичним, оскільки електроліт не витікає. Тим не менш, задуматися про заміну акумулятора в такому разі все одно доведеться.

Звичайно, стійкість до зовнішніх впливів для більшості сфер застосування не критична, тому що акумулятор з високою ймовірністю стоятиме на місці. Тому головна причина купити гелеву АКБ – це характеристики та необслуговуваність. Про відсутність потреби обслуговувати ми вже говорили. Гази не залишають корпус батареї, рекомбінуючи назад у воду в структурі пористої гелю або скловолоконних сепараторів. Випаровування можливе лише у AGM при неправильній зарядці: у разі перезаряджання надлишковий тиск, що виникає, скидається через запобіжні клапани. А ось батарею GEL у такий спосіб дуже легко загробити. У процесі неправильного заряду вона може здутися і повністю вийти з ладу. Неправильний заряд це те, чого бояться гелеві акумулятори. Чутливість до неправильного заряду є основним мінусом технології гелю.

А головна перевага AGM і особливо GEL - це збільшений ресурс роботи. Така специфічна форма вмісту електроліту дозволяє значно знизити ймовірність корозії електродів, що з відсутністю випарів. Також сильно знижений процес сульфатації, який з часом зменшує площу активної поверхні електродів. Стандартний циклічний ресурс AGM акумулятора при значній глибині розряду (DOD) становить 500-700 циклів. Для гелевих АКБ цей показник може досягати і навіть перевищувати 1000 циклів. Про точні цифри мови бути не може, оскільки багато залежить від того, які матеріали та хімічні елементи застосовує виробник. Також багато залежить від способу експлуатації. Наприклад, при сильній глибині розряду циклічний ресурс буде традиційно нижчим. Якщо говорити про вплив глибини розряду, обов'язково варто відзначити, що акумулятори гелю легше і з меншими наслідками виходять зі стану глибокого розряду, що є значним плюсом при циклічному режимі роботи.

Підведемо підсумок. Гелеві акумуляторні батареї (GEL і AGM) є гарною сучасною альтернативою для автомобілів і безальтернативним варіантом для джерел безперебійного живлення (знову ж таки, якщо говорити тільки про свинцево-кислотні АКБ, абстрагуючись від існування літієвих акумуляторів).

Маркування акумулятора гелю

Рейтинг статті: Що таке гелевий акумуляторЩо таке гелевий акумуляторЩо таке гелевий акумуляторЩо таке гелевий акумуляторЩо таке гелевий акумулятор (176)

Ваша оцінка:

Що таке гелевий акумулятор 5 из 5 на основе 3 оценок.
5

Отличная статья. Прочитавшим поможет понять что это не просто непонятный девайс, а деталь номер один в авто.
P.S.
стурбованим ГУГЛ перекладач.

5

А чому українською, давайте вже англійською)))) Такі борьці за мову.

Дайте ваші дані, повідомлю в СБУ про такого чухана як ви.

5

А де стаття українською?

ще в розробці. Незабаром буде.

Залишити відгук / Задати питання
 
Корисні статті на тему
Показати все