Шалені знижки на європейські акумуляторні батареї EXIDE(Німеччина), 7Stars(Польща), Makelsan(Туреччина) - тільки 10 днів !
UA | RU

Время работы
м. Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів
чекаємо Вас в наших магазинах!
м. Київпроспект Повітрофлотський, 55
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Київпроспект Миру, 6
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Харківпр-т Героїв Харкова 10/12
Пн-Пт: 09:00-16:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Дніпропроспект Б.Хмельницького, 15
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Одесаул. Разумовская, 17
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Львіввул. Зелена, 53
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
Сравнение
Время работы
м. Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів
чекаємо Вас в наших магазинах!
м. Київпроспект Повітрофлотський, 55
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Київпроспект Миру, 6
Пн-Пт: 10:00-19:00, Сб-Вс — выходной
м. Харківпр-т Героїв Харкова 10/12
Пн-Пт: 09:00-16:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Дніпропроспект Б.Хмельницького, 15
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Одесаул. Разумовская, 17
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной
м. Львіввул. Зелена, 53
Пн-Пт: 09:00-18:00, Сб: 10:00-13:00, Вс — выходной

Чим відрізняється нормалізатор напруги від стабілізатора

Час прочитання: 5 мин
Дата публікації: 08-02-2023
Рейтинг статті: (1202)

Багато жителів України рано чи пізно ухвалюють рішення захистити весь будинок або певні електроприлади від перепадів напруги в мережі живлення. Це цілком розумна ідея, оскільки мережні коливання, здатні перешкодити нормальній роботі споживача, відбуваються регулярно. А одна позаштатна ситуація в електромережі здатна вивести з ладу відразу кілька електроприладів, які працюють у цей момент.

Можна розраховувати на успіх і сподіватися, що нічого не станеться, а можна встановити спеціальний пристрій для захисту електрообладнання під час роботи в нестабільній мережі. Один недорогий прилад зможе забезпечити безпеку більш дорогого обладнання.

У процесі вибору пристрою захисту від неякісного електроживлення користувачі часто натикаються на такі поняття, як стабілізатор і нормалізатор. Тому часто постає питання: чим відрізняється нормалізатор напруги від стабілізатора?

Вибрати стабілізатор

Стабілізатори

Види пристроїв захисту

Спочатку розглянемо види пристроїв, призначених для захисту споживачів від неякісної електроенергії. Пройдемося тільки тими, які стабілізують напругу, відкинувши різні джерела безперебійного живлення. На цьому етапі все називатимемо стабілізаторами.

Ступінчасті стабілізатори

Це найпопулярніший вид стабілізаторів на ринку України. Вони чудово збалансовані саме для побутового споживача, чим і заслужили своєї популярності. Зокрема, йдеться про високу швидкодію із середнім показником точності. Це відмінний компроміс, тому що в побуті навіть скромної точності цілком вистачить для безпечної роботи електрообладнання, а ось швидкодія допоможе захиститись навіть від лавиноподібних стрибків напруги.

За принципом роботи ступінчасті стабілізатори бувають релейними та електронними (їх також називають тиристорними та симісторними). Вони засновані на автотрансформаторі, чия обмотка поділена на щаблі. Кожен ступінь вводить або виводить ділянку обмотки з ланцюга, тим самим впливаючи на коефіцієнт трансформації та вихідну напругу. У релейних щаблях комутуються за допомогою реле, а в електронних - напівпровідниковими ключами.

Очевидною перевагою електронних ключів є довговічність і безшумність, коли реле можуть похвалитися в рази нижчою ціною. Теж аргумент. Вибирати між ними слід виходячи з бюджету та вибагливості обладнання, яке потрібно захистити.

Безступінчасті стабілізатори

Якщо ступінчастим стабілізаторам ставляться або бюджетні релейні, або електронні із середнього цінового сегмента, то цієї категорії дещо інакше. Безступінчасті стабілізатори середнього цінового сегмента просто не виробляються. Це, зрозуміло, якщо співвідносити потужність та ціну. Адже недорогий безступінчастий стабілізатор із преміальними характеристиками малої потужності теж можна назвати бюджетним.

До доступних безступінчастих стабілізаторів напруги відносяться моделі сервопривідного типу. Це, якщо висловлюватись дуже спрощено, автоматичний лабораторний автотрансформатор. Замість ручної сили струмознімач витками автотрансформатора переміщає сервомотор. Такі стабілізатори точні та плавні, проте необхідність фізичного переміщення струмознімальної щітки займає деякий час. Погодьтеся, відкрити потрібний симистор або замкнути реле набагато швидше, ніж повернути сервомотор на кілька десятків градусів. Тому сервопривідні стабілізатори найбільш затребувані там, де напруга найчастіше відхилена від норми у той чи інший бік без особливих коливань.

Преміальними є безступінчасті електронні стабілізатори. Вони здатні забезпечувати ідеальну точність у широкому діапазоні вхідних коливань. Їх застосовують там, де вихідна напруга має строго перебувати на одному рівні незалежно від того, що відбувається на вході. Існують різні реалізації безступеневої електронної стабілізації. Однією з найпопулярніших є схема з подвійним перетворенням спочатку в постійний струм, а потім змінний. Саме вона використовується в ДБЖ класу on-line, але у разі стабілізатора акумуляторних батарей для автономної роботи немає. Безступінчасті електронні стабілізатори безперечно хороші, але їхня ціна робить експлуатацію в побутових умовах безглуздою: такі показники точності просто не потрібні.

Гібридні стабілізатори

Виявляється, існують прилади, що забезпечують як ступінчасту, і безступінчасту стабілізацію. Навіщо взагалі потрібне це неточне регулювання кроками, коли є плавне і точне? Справа в тому, що схема таких стабілізаторів не дозволяє здійснювати плавне регулювання для споживача з малим коефіцієнтом потужності cos φ. Коли частка реактивної складової дуже висока, такі стабілізатори переходять у ступінчастий режим.

Стабілізатор чи нормалізатор

Стабілізатори

Ми коротко описали основні типи пристроїв для захисту обладнання від неякісного електропостачання, кожен з яких має масу характеристик і потребує ретельного підбору. Це може заплутати за відсутності знань предметної області. Намагаючись з'ясувати, яка різниця між стабілізатором та нормалізатором напруги, користувачі плутаються ще сильніше. Одні вважають нормалізаторами лише пристрої із подвійним перетворенням, а інше – стабілізаторами. Інші вважають із точністю до навпаки.

Насправді ж відповіді не існує. Стабілізатор і нормалізатор напруги - це, по суті, синоніми, якими називають ті самі пристрої. Навіть цілком припустимо говорити, що стабілізатор нормалізує напругу, чи нормалізатор стабілізує. Це просто не важливо. Важливо сконцентрувати увагу на розрахунку потужності, виборі пріоритетних характеристик. Тільки так Ви зможете підібрати надійний і безкомпромісний захист, а "правильним" найменуванням приладу нехай займаються користувачі спеціалізованих форумів, що вічно нудьгують.

Рейтинг статті: Чим відрізняється нормалізатор напруги від стабілізатораЧим відрізняється нормалізатор напруги від стабілізатораЧим відрізняється нормалізатор напруги від стабілізатораЧим відрізняється нормалізатор напруги від стабілізатораЧим відрізняється нормалізатор напруги від стабілізатора (1202)

Ваша оцінка:

Чим відрізняється нормалізатор напруги від стабілізатора 5 из 5 на основе 1 оценок.
5

Отличная статья. Пригодилать при выборе стабилизатора

Залишити відгук / Задати питання
 
Корисні статті на тему
Показати все